Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania
19.3 – Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania
O pomoc mogą ubiegać się LGD, których LSR zostały wybrane do realizacji i finansowania ze środków PROW 2014-2020.
Pomoc jest przyznawana na operacje polegające na przygotowaniu lub realizacji przedsięwzięć, w zakresie:
- wzmocnienia kapitału społecznego, w tym przez podnoszenie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych, także z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych;
- rozwoju rynków zbytu produktów i usług lokalnych, z wyłączeniem operacji polegających na budowie lub modernizacji targowisk objętych zakresem wsparcia w ramach działania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, zwanej dalej „ustawą”;
- zachowania dziedzictwa lokalnego;
- budowy lub przebudowy ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej, lub kulturalnej;
- promowania obszaru objętego strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w rozumieniu art. 2 pkt 19 rozporządzenia nr 1303/2013, zwaną dalej „LSR”, w tym produktów lub usług lokalnych oraz lokalnej przedsiębiorczości;
- stworzenia warunków do rozwoju przedsiębiorczości na obszarze objętym LSR.
Pomoc jest przyznawana na operację polegającą na przygotowaniu przedsięwzięcia, zwanego dalej „projektem współpracy”, jeżeli:
- koszty kwalifikowalne operacji nie są współfinansowane z innych środków publicznych;
- realizacja operacji nie jest możliwa bez udziału środków publicznych;
- przygotowywany projekt współpracy:
- jest zgodny ze wszystkimi LSR realizowanymi przez lokalne grupy działania, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności (Dz. U. poz. 378), które są stroną umowy ramowej zawartej na podstawie art. 14 ust. 1 tej ustawy, zwane dalej „LGD”, uczestniczące w realizacji operacji,
- przyczyni się do osiągnięcia co najmniej jednego celu szczegółowego określonego w LSR każdej LGD uczestniczącej w realizacji operacji oraz przypisanych do tego celu wskaźników.
- Pomoc na operację polegającą na przygotowaniu projektu współpracy jest przyznawana, jeżeli operacja będzie realizowana bez podziału na etapy, a wykonanie zakresu rzeczowego, zgodnie z zakresem rzeczowo-finansowym operacji, w tym poniesienie przez LGD kosztów kwalifikowalnych operacji oraz złożenie wniosku o płatność końcową wypłacaną po zrealizowaniu całej operacji, nastąpi w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy, lecz nie później niż do dnia 31 grudnia 2021 r.
- LGD, która zawarła umowę ramową na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności pod warunkiem, o którym mowa w art. 14 ust. 3 tej ustawy, nie może uczestniczyćw realizacji operacji polegającej na przygotowaniu projektu współpracy do czasu spełnienia tego warunku.
Pomoc jest przyznawana na operację polegającą na realizacji projektu współpracy, jeżeli:
- projekt współpracy:
- nie będzie współfinansowany z innych środków publicznych w zakresie, w jakim będzie realizowany przez LGD,
- spełnia warunki określone w § 3 ust. 1 pkt 3;
- realizacja projektu współpracy nie jest możliwa bez udziału środków publicznych;
- inwestycje w ramach operacji będą realizowane na nieruchomości będącej własnością lub współwłasnością LGD ubiegającej się o przyznanie pomocy lub do której LGD posiada udokumentowane prawo do dysponowania nieruchomością na cele określone we wniosku o przyznanie pomocy co najmniej przez okres realizacji operacji oraz co
najmniej przez okres podlegania zobowiązaniom do zapewnienia trwałości operacji zgodnie z art. 71 ust. 1 rozporządzenia nr 1303/2013. - Pomoc na operację polegającą na realizacji projektu współpracy jest przyznawana, jeżeli operacja będzie realizowana w nie więcej niż czterech etapach, a wykonanie zakresu rzeczowego, zgodnie z zakresem rzeczowo-finansowym operacji, w tym poniesienie przez LGD kosztów kwalifikowalnych operacji oraz złożenie wniosku o płatność końcową
wypłacaną po zrealizowaniu całej operacji, nastąpi w terminie nie dłuższym niż 30 miesięcy od dnia zawarcia umowy, lecz nie później niż do dnia 31 grudnia 2022 r. - LGD, która zawarła umowę ramową na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności pod warunkiem, o którym mowa w art. 14 ust. 3 tej ustawy, nie może uczestniczyć w realizacji operacji polegającej na realizacji projektu współpracy do czasu spełnienia tego warunku.
- W przypadku projektu współpracy międzyterytorialnej, o której mowa w art. 44 ust. 1 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 487, z późn. zm.), zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1305/2013”, pomoc jest przyznawana, jeżeli dodatkowo całkowite planowane koszty kwalifikowalne wynoszą co najmniej 50 tys. złotych.
W przypadku operacji polegającej na przygotowaniu połączonym z realizacją projektu współpracy, pomoc na taką operację jest przyznawana, jeżeli operacja będzie realizowana w nie więcej niż pięciu etapach, a wykonanie zakresu rzeczowego, zgodnie z zakresem rzeczowo-finansowym operacji, w tym poniesienie przez LGD kosztów kwalifikowalnych operacji oraz złożenie wniosku o płatność końcową wypłacaną po zrealizowaniu całej operacji, nastąpi w terminie 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy, lecz nie później niż do dnia 31 grudnia 2022 r. W takim przypadku przepisów § 3 ust. 2 i § 4 ust. 2 nie stosuje się.
Pomoc jest przyznawana do wysokości limitu, który w okresie realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 dla jednej LGD wynosi nie więcej niż 5% wysokości środków określonych w umowie ramowej zawartej na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności na poddziałanie, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 14 lit. b ustawy, z tym że pomoc na operacje polegające wyłącznie na przygotowaniu projektu współpracy nie może przekroczyć 1% wysokości tych środków.
Przy ustalaniu wysokości środków pozostałych do wykorzystania w ramach limitu, uwzględnia się sumę kwot pomocy wypłaconej na zrealizowane operacje i kwot pomocy przyznanej na operacje, których realizacja nie została jeszcze zakończona.
Pomoc jest przyznawana w formie refundacji kosztów kwalifikowalnych.
Pomoc jest przyznawana w wysokości do 100% kosztów kwalifikowalnych.
Dokumenty do pobrania:
Formularz wniosku o płatność wraz z instrukcją w ramach poddziałania 19.3 "Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania"Formularz wniosku o przyznanie pomocy wraz z instrukcją w ramach poddziałania 19.3 "Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania"
Wzór umowy o przyznaniu pomocy wraz z załącznikami w ramach poddziałania 19.3 "Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania"
Informacja po realizacji operacji - projekty współpracy
Sprawozdanie z realizacji operacji oraz realizacji projektu współpracy